top of page

DİYETTE EN SIK YAPILAN 5 HATA


  1. ÇOK KISITLI DİYETLERİ UYGULAMAK Kimse yoksun hissetmekten hoşlanmaz. Yasak kelimesi yiyecekleri cazip hale getiriyor ve kilo vermek psikolojik olarak daha da zorlaşabiliyor. En sevdiğiniz yiyeceklerden tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz. Sağlığınızı belirleyen esas etken, genel beslenme düzeniniz.

  2. ÇOK DÜŞÜK KALORİLİ BESLENMEK Biz uyurken bile vücudumuzdaki milyarlarca hücre çalışmaya devam ediyor. Çok düşük kalorili beslendiğimizde vücut kendini tasarruf moduna alıyor ve metabolizma yavaşlıyor. Bu da kilo vermeyi zorlaştırıyor.

  3. BİLİNÇSİZCE ATIŞTIRMAK 1 dilim kek, 2 adet kurabiye, 20 adet badem derken doygunluk hissetmeseniz bile ihtiyacınızdan fazla kalori alabilirsiniz. Kendinizi sık sık atıştırırken buluyorsanız, porsiyon kontrolü yaparak ara öğün yapmalısınız.

  4. HIZLI YEMEK Beynimize tokluk sinyallerinin ulaşması için yaklaşık 15-20 dakikalık zamana ihtiyaç var. Çok hızlı yeme alışkanlığınız varsa, ihtiyacınız olan enerjiyi alsanız bile yemekten sonra doymamış hissedebilirsiniz. Daha yavaş yemek için iyice çiğnemek çok önemli.

  5. EGZERSİZDEN SONRA FAZLA KALORİ ALMAK Kalori harcamanızı doğru bir şekilde tahmin etmezseniz, ihtiyacınızdan fazla kalori alıp hedefinize ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Harcadığınız enerji ve besin gruplarının enerji değeri hakkında bilinçlenmek, doğru tercihler yapabilmenizi sağlıyor.


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page